Branża #martech czyli technologii marketingowych, została opracowana przez Scotta Brinkera w 2011 roku. Dziś to ponad 6.000 firm.

Martech 5000: Scott zachował tę nazwę. Ale słynna grafika Martech Technology Landcape Supergraphic (2018) przedstawia dziś 6.242 dostawców technologii dla marketingu oraz 68.829 rozwiązań wspierających współczesne działania marketingowe.

W porównaniu do 2017 roku, to przyrost o 27%. Warto przypomnieć, że w 2011 roku mapa obejmowała około 150 aplikacji. Skala rozwoju tego rynku przez ostatnie 7 lat jest wyjątkowo gigantyczna.

Cała historia sektora #martech znajdziesz na tej stronie Scotta Brinkera.

Podział stosowany na stronie martech.kotarbinski.com

Przyjąłem podział funkcjonalny proponowany przez Scotta, na 6 głównych grup aplikacji oraz podgrupy tematyczne w każdym z nich. Teksty publikowane na tej stronie oddają istotę tego podziału: kategorie artykułów w menu oraz tagi (jako podgrupy). Każdy tekst opisujący rozwiązanie #martech, będzie klasyfikowany (przez autorów tekstu) do którejś z nich. Zachowuje oryginalne brzmienie nazewnictwa – spolszczanie go moim zdaniem wzbudziłoby niepotrzebne emocje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *